Expert Roczniak

Złota, polska jesień… Oby jak najdłużej, a co jeśli przyjdą mżawki, mgły i inne pogodowe niedogodności związane z tą porą roku? Warto zapoznać się z prostymi zasadami poprawiającymi bezpieczeństwo jazdy!

Po pierwsze – noga z gazu! Na mokrej nawierzchni droga hamowania wydłuża się o ponad połowę! Przyzwyczajeni do doskonałych, letnich warunków jazdy możemy zapomnieć o bezpieczeństwie. Warto zwolnić i delikatniej operować pedałem gazu i hamulca. Dzięki temu zmniejszamy prawdopodobieństwo wpadnięcia w poślizg.

Po drugie – bliżej środka jezdni! Niestety, polskie drogi nie rozpieszczają nas swoim stanem. Jakość nawierzchni przy krawężniku jest zwykle najgorsza, liczne spękania i ubytki mogą zniknąć pod powierzchnią wody. To co wydawało się z daleka zwykłą kałużą, może okazać się poważną dziurą w drodze, na której ucierpi zawieszenie naszego pojazdu. No i te opadnięte studzienki… A do tego zadbamy o pieszych, którzy są narażeni na rozpryski wody spod naszych kół.

Po trzecie – zadbaj o sprawny nawiew! Wielu z nas śmiało się z dowcipów, w których główną rolę grał kierowca kierujący pojazdem z zaparowanymi szybami, przeświadczony o tym, że porusza się w oparach mgły godnej londyńskich nabrzeży. Bywa jednak, że nie chce nam się czekać aż urządzenia usuną parę z powierzchni szyb i rusza w drogę mając ograniczone pole widzenia. Dbajmy o sprawność mechanizmów nawiewu, jeśli dmuchawa szwankuje, naprawmy ją jak najszybciej. Warto również pamiętać, że klimatyzacja przydaje się również późną jesienią. Dzięki niej możemy bardzo szybko usunąć wilgoć z kabiny.

Po czwarte – skontroluj stan wycieraczek! Nie oszczędzajmy na tym, wydawałoby się mało ważnym, elemencie. Zużyte pióra wycieraczek potrafią zamienić nocną, deszczową podróż w prawdziwy koszmar rozmazując wodę i zostawiając smugi. Skontrolujmy ich stan po sezonie letnim. Jeśli zdradzają oznaki zużycia – po prostu wymieńmy je na nowe.

Po piąte – czysta szyby! Szczególnie od wewnątrz i szczególnie przednia. Nie dopuśćmy do zabrudzenia i zatłuszczenia szyb na których od wewnątrz osadza się kurz, para wodna itp. Nie przecierajmy zaparowanych szyb ręką! Zaczekajmy aż szkło zostanie osuszone nawiewem powietrza. Warto regularnie przetrzeć szyby odpowiednim środkiem czyszczącym. Poświęćmy tej operacji odpowiednią ilość czasu, aby nie okazało się, że po czyszczeniu na powierzchni pozstały smugi. Istotny może być dobór materiału do wycierania – świetnie sprawdzi się szmatka z mikrofibry.

Po szóste – dbajmy o ogólny, dobry stan naszego pojazdu! Nie pomoże nam doskonała widoczność z kabiny, jeśli szwankować będą hamulce, lub bieżnik na oponach będzie nadmiernie zużyty!

Jeśli macie wątpliwości co do stanu samochodu lub chcecie zasięgnąć porady, zgłoście się do nas! Specjalistyczny Serwis EXPERT Roczniak świadczy szereg usług w zakresie mechaniki, elektryki i elektroniki samochodowej. Nasi pracownicy to profesjonaliści i fachowcy, którzy dzięki długiej obecności w branży motoryzacyjnej dysponują olbrzymim doświadczeniem i niezbędnymi umiejętnościami. Każdemu Klientowi zapewniamy bezpieczeństwo na drodze oraz gwarancję satysfakcji!